Październik - miesiąc Aktywnego Seniora

26.10.2013 r.Drukuj tekst

Mimo nostalgicznej pory jesiennej, dla seniorów jest to czas dużej aktywności
W miesiącu październiku Grupę Młodych Duchem odwiedziła Pani Maria Świdurska Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie. Spotkanie było okazją do podjęcia dyskusji na temat aktywności seniorów w miesiącu październiku.
Śrem dla seniorów, czyli co będziesz robić w Twoim mieście!
Już od 23 lat decyzją ONZ na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Seniora zatem październik to miesiąc, który staje się okazją by zwrócić uwagę społeczeństwa na znaczenie i bezcenny wkład seniorów w rozwój i funkcjonowanie społeczeństwa.
Podczas spotkania z Panią Marią Świdurską Grupa Młodzi Duchem podjęła dyskusję na temat kim jest senior, jak ważny jest dialog osób starszych z młodszym pokoleniem i wymiana doświadczeń. Był to również czas na podsumowanie tegorocznej edycji "Akademii Pełni Życia 2013" pod hasłem "Żyj kolorowo!" oraz organizowanej po raz 3 w październiku w Poznaniu inicjatywy "Senioralni". Była to propozycja dla aktywnych osób starszych, ponad 200 inicjatyw wśród których znalazły się wykłady, warsztaty, lekcje pokazowe, wycieczki, spotkania tematyczne, spektakle, koncerty i wiele innych, których tematyka obejmuje podróże, sport, rekreację, kulturę, sztukę oraz inne dziedziny życia społecznego. W trakcie spotkania odczytano również list Pana Władysława Kościniak – Kamysza Ministra Pracy i Polityki Społecznej, który podkreśla jak ważny jest dialog pokoleń i wymiana doświadczeń.
Młodzi Duchem zapoznali się również z przygotowaną przez gminę Śrem ofertą kierowaną do Śremskich Seniorów. Omówiono projekt „Przestrzeń na otwartość” realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie w partnerstwie z Centrum Małgorzata oraz Fundacją Memento, "Śremski Przyjaciel Seniora", czyli kawa i herbata za złotówkę w wybranych restauracjach. Zaproszono również seniorów do udziału w zbliżającym się spotkaniu integracyjno – edukacyjnym w okresie andrzejkowym oraz spotkaniu opłatkowym przewidzianym w grudniu.
Seniorzy przyznali, że ważne dla nich jest to, że śremskie instytucje, pamiętają o nich i odwiedzają grupę spotykającą się w Auli Jana Pawła II, włączając się w życie społeczne osób starszych. Z inicjatywy seniorów padła propozycja stworzenia grupy wolontariuszy wśród osób młodych, np. harcerzy, którzy odwiedzaliby osoby starsze w ich domach w celu spędzania wspólnie czasu, wymiany zdań na inspirujące tematy związane z literaturą, sztuką, zwyczajną codziennością. Spotkania te stałyby się cenna lekcja nie tylko dla młodych ale także dla seniorów.
Spotkanie okazało się niezwykle pozytywne, potwierdziło, że aktywność śremskich seniorów bardzo się opłaca, gdyż wiek metaboliczny mają znacznie niższy, w myśl słów - "mam tyle lat na ile się czuję", co poprawiło jesienny nastrój osobom starszym z naszej gminy.

Informacje

Zapraszamy w godzinach
pon – pt   7.00 - 15.00

 

Biuro Obsługi Interesantów
pon – pt   7.00 - 16.00
Program 500+
Całodobowy Telefon Interwencyjny
Całodobowoy Telefon Zaufania
Grupa wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym