Kampania - Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.

2.03.2017 r.

Kamapania Twarze depresji

Na temat depresji Polacy nadal wiedzą niewiele. Nieleczona - jest chorobą śmiertelną. Depresja ma wiele twarzy, dotyka ludzi w różnym wieku i o różnej płci. - podkreślają specjaliści. "Współczesny styl życia: szybkie tempo, brak równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, przeciążenie obowiązkami, przynosi konsekwencje" – ostrzegają psychiatrzy.
Z depresją można skutecznie walczyć poprzez leczenie i wygrać. Akceptacja otoczenia, środowiska jest bardzo ważna.

Ruszyła IV edycja kampanii „Twarze Depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” Tym razem  uwagę poświęcono seniorom. Depresja u osób starszych jest dosyć powszechną przypadłością,
a wynikać może z samotności osób starszych. W Polsce na depresję cierpi ponad półtora miliona Polaków, niestety większość nie podejmuje walki z tą niebezpieczną chorobą.

Według danych Komendy Głównej Policji depresja jest odpowiedzialna za wiele samobójstw. W 2015 roku ponad 5,5 tysiąca Polaków popełniło samobójstwo z czego 2 tysiące stanowili seniorzy z grupy 60+. Krajowy Konsultant w dziedzinie psychiatrii - prof. Piotr Gałecki zauważył, że  poprzednie edycje kampanii przyczyniły się do spadku liczby samobójstw w Polsce. Efekty kampanii zostały wyróżnione nagrodą Aureliusza, jednym z najwyższych wyróżnień w dziedzinie zdrowia psychicznego.

Ambasadorami IV edycji kampanii są aktorzy i dziennikarze. Organizatorami Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” oraz Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Pomysłodawczynią i koordynatorką jest dziennikarka Anna Morawska- Borowiec. W ramach kampanii zostały przygotowane spoty telewizyjne, radiowe oraz wywiady.

Osoby zaniepokojone stanem własnego zdrowia lub zdrowia bliskich osób zachęcamy
do kontaktu z psychologiem lub lekarzem psychiatrą.

Mieszkańcy gminy Śrem mogą skorzystać z bezpłatnego poradnictwa psychologicznego  m.in. w Punkcie Konsultacyjnym prowadzonym przez Ośródek Pomocy Społecznej w Śremie, kontakt: 61 28 39 997 w. 21

Informacje

Zapraszamy w godzinach
pon – pt   7.00 - 15.00

 

Biuro Obsługi Interesantów
pon – pt   7.00 - 16.00
Program 500+
Całodobowy Telefon Interwencyjny
Całodobowoy Telefon Zaufania
Grupa wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym